urjo
23 اسفند 1401 - 23:52

وزیر فرهنگ درگذشت «محمدجواد محبت» را تسلیت گفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت شاعر پیشکسوت محمدجواد محبت را تسلیت گفت‌.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت شاعر پیشکسوت محمدجواد محبت را تسلیت گفت‌.

متن پیام وزیر فرهنگ به شرح زیر آمده است:

«به نام خدا

انا لله و انا الیه الراجعون

با کمال تأثر با خبر شدم که یکی از برجسته‌ترین شاعران معاصر استاد محمدجواد محبت دار فانی را وداع گفت. محبت از معدود شاعرانی است که شعرش قبول خاطر خاص و عام یافته و زمزمه محبت کودکان و بزرگسالان است که نمونه آن شعر مشهور «دو کاج» اوست.

علاوه بر آثار پرشمار و خواندنی او، محبت که تجلی تمام و کمال نام خود بود به‌عنوان آموزگار نسلی از شاعران برجسته روزگار ما را که بیشتر از خطه هنرپرور کرمانشاه هستند در دامان خود پرورد که از این میان می‌توان به شاعر بزرگ انقلاب مرحوم احمد عزیزی اشاره کرد که در ابتدای راه شاعری از راهنمایی‌های او بهره‌مند شده بود.

هرچند شاعر و هنرمند زنده به عشق است و زندگی‌اش حتی پس از مرگ در قالب اشعار و کلماتش ادامه می‌یابد ولی فقدان آن جان نازنین مصیبت بزرگی برای دوستداران شعر و ادب فارسی است که ان‌شاءالله شاگردان او با تداوم راهش جای خالی او را پر کنند.

از خداوند متعال برای این روان شاعر بزرگ آرامش و برای خانواده و تمام ادب‌دوستان شکیبایی طلب می‌کنم.»

گفتنی است، این شاعر خوش قریحه و نام آور کرمانشاهی مبتکر شعر گفتاری و از پیشگامان شعر اعتراض در دوران ستمشاهی است و از جمله آثار او می‌توان از «از خیمه‌های عاشورا»، «آن سوی چهره زرد خورشید»، «موج عطرهای بهشتی»، «خانهٔ هل اتی (شعرهای علوی)»، «آه… ای بانوی طوبی سایه آه… (فاطمیات)»، «گریهٔ دل ناصبوران (شعرهای عاشورایی)» و «گلوی سبز آواز (مجموعه شعرهایی برای حضرت امام (ره)» نام برد.

پایان پیام/پ

منبع: فارس
شناسه خبر: 1093534